Wieczna tajemnica

6WRZE

Wieczna tajemnica

18.00 Galeria na Starym Rynku

Artystka mówi o sobie, że tworzy od zawsze. Nigdy nie potrafiła znaleźć sobie miejsca. Coś zmieniała, upiększała, przerabiała, ciągle w ruchu, ciągle w jakimś zaniepokojeniu, niedosycie. – Moje obrazy to napięcie i cisza, równowaga między krzykiem a szeptem, to dopełnienie i poszerzenie świata teatru, który jest mi tak bardzo bliski. Moje malarstwo to obszar poszukiwania światła, malarskiej materii czy śladów rzeczywistości, w której poszukuję prawdy o sobie i otaczającym świecie. Moje wcześniejsze fascynacje to kolory rozmyte, popiele, zgaszone zielenie, teraz kiedy w moim życiu pojawiła się nowa fascynacja, porażające przeżycie – bursztyn z jego niesamowita kolorystyką, nasyceniem kolorem, pulsującym życiem, a może życiem zamkniętym w tajemnicy wiecznego istnienia to feeria barw, odcieni. ale też porządkowania przestrzeni, barwy i formy.

Potrzebujemy piękna, potrzebujemy muzyki, poezji, malarstwa, potrzebujemy otwarcia i potrzebujemy koloru i jeśli choć małą cząstkę tego mogę przekazać to czuję się szczęśliwa.

***

Małgorzata Rynarzewska studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu – dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów w pracowni prof. A. Oleksyn oraz konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży – i za malowniczość projektów dzianin otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego HORTEN. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora tego teatru. Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, również dzieci upośledzonych a także na Uniwersytecie III wieku. Autorski program edukacyjny zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Towarzystwa Wschód „Edukacja Globalna przez sztukę. Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych i myśliwskich. Prowadziła zajęcia z koloroterapii w Ośrodku dla osób z porażeniem mózgowym po urazach i udarach mózgu CEREBRUM. Ale jej największa pasją jest malarstwo. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Bursztynowa planeta JANTAR” mającego za cel ochronę, a przede wszystkim ukazanie piękna bursztynu bałtyckiego, poprzez organizacje wystaw prac plastycznych inspirowanych bursztynem w ramach programu „Bursztynowa Planeta JANTAR inspiruje artystów” oraz uczestnictwa w targach i konferencjach bursztynniczych. Jest członkiem stowarzyszenia „ Wiedza , Kultura, Pomoc”.

Jest autorką wielu wystaw w kraju i za granicą. Bierze Udział w Międzynarodowych Plenerach Malarskich, w Triennale Tkaniny w Kowarach itp. Jej prace znajdują się w kolekcjach nie tylko w kraju, także w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych.