Tatrzańska niepodległa

30KWI

Tatrzańska niepodległa

UDK
Co roku podczas majówki rozpoczynaliśmy sezon wystawienniczy w Galerii na Starym Rynku. W związku z sytuacją epidemiczną, jeszcze nie możemy otworzyć, galerii ale, aby tradycji stało się zadość, mamy dla Państwa wystawę pod dachem, ale w plenerze. Na scenie przy Ujskim Domu Kultury prezentujemy ekspozycję pod tytułem „Tatrzańska niepodległa”.
Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Tatrzańskim i opowiada o znaczeniu gór w rozwoju kultury, sportu i turystyki w II Rzeczypospolitej.
Cała ekspozycja „Tatrzańska niepodległa” składa się z 15 plansz. Na planszach znalazły się znane i mniej znane archiwalne zdjęcia. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Polony.
„Tatrzańska niepodległa” przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody. Sporo miejsca poświęcono architekturze i sztuce, które rozwinęły się u stóp najwyższych polskich gór. Zakopane od XIX wieku było miejscem, gdzie spotykali się wybitni artyści, lekarze czy sportowcy, a pomysły, które powstawały u podnóża Tatr, oddziaływały na całą II Rzeczpospolitą.
Teksty przybliżające historię kurortu, stworzone zostały przez doskonałych specjalistów z Muzeum Tatrzańskiego. Opowiadają one m.in., jak mieszkańcy Zakopanego odzyskali niepodległość przed 11 listopada, jak odkrywano kulturę ludową Podhala, jak sztuka zakopiańska i tu tworzący artyści (m.in. rodzina Witkiewiczów) zdobywali popularność, jak rozwijało się Zakopane w dwudziestoleciu międzywojennym, jakie były początki narciarstwa i innych sportów wyczynowych w Polsce, jak powstawały systemy ratownictwa górskiego i kiedy objęto ochroną tatrzańską przyrodę. Przedstawiono także historię samego Muzeum Tatrzańskiego, którego powstanie łączy się z postacią np. Bronisława Piłsudskiego, brata Józefa (późniejszego Marszałka Polski).
Zapraszamy do zwiedzania wystawy!