Powiat pilski jakiego NIE znamy

W ujskiej Galerii na Starym Rynku odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy“ zorganizowanej przez stowarzyszenie Effata i Ujski Dom Kultury. Wystawę otworzył dyrektor UDK Przemysław Zdunek. O konkursie opowiedział kurator wystawy Artur Łazowy. Na wernisażu był też obecny laureat głównej nagrody za zestaw fotografii Tadeusz Rzepka, który opowiedział o swojej pasji i o tym, jak powstały zdjęcia konkursowe.

Celem konkursu było dzielenie się wrażeniami, spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość, wrażliwością, oryginalnością ujęcia tematu, inwencją twórczą. Fotografia to forma artystycznego wyrazu, a jednocześnie jeden z najlepszych środków komunikacji międzyludzkiej. Konkurs miał pokazać miejsca mniej znane w Powiecie Pilskim, zaprosić także do odkrywania na nowo miejsc powszechnie znanych i zachęcić do podzielenia się indywidualnym spojrzeniem na nasz region. Jest to druga edycja konkursu, pierwsza odbyła się pt. „Piła jakiej NIE znamy”.
Na konkurs wpłynęły 293 prace 41 autorów, Najmłodszy uczestnik ma 10 lat, najstarszy 73. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 90 zdjęć/zestawów 9 autorów. 
Na wystawie można zobaczyć 40 fotografii laureatów konkursu w formacie 70×50 cm. Po raz pierwszy wystawa został pokazana dwa tygodnie wcześniej w Pile. Do wiosny ma być wystawiana we wszystkich gminach powiatu pilskiego.