Żegnaj, Panie Zbyszku

Odszedł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor, związany z prasą pilską, pisarz, publicysta, autor książki „Ujście. Odsłony przeszłości”, przyjaciel Ujskiego Domu Kultury. Cześć jego pamięci.

Zbigniew Noska od pokoleń Wielkopolanin, dzieciństwo i młodość spędził w Wągrowcu. Był absolwentem tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich.

Ukończył polonistykę na UAM oraz organizację i zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako nauczyciel języka polskiego w LO w Wągrowcu, potem był wizytatorem metodykiem w tamtejszym inspektoracie oświaty. W 1975 r. w związku z powstaniem województwa pilskiego przeniósł się do Piły.

Dziennikarstwem zainteresował się już w trakcie studiów. Był społecznym korespondentem terenowym Gazety Poznańskiej z Wągrowca oraz Ilustrowanego Kuriera Polskiego z Piły, a także jednym z inicjatorów powstania Tygodnika Pilskiego, którego w 1987 r. został redaktorem naczelnym. Po 1989 r. krótko był dyrektorem biura senatora Henryka Stokłosy, następnie redaktorem naczelnym Tygodnika Nowego oraz przez kilka lat Radia 100, a także prezesem spółki wydającej te media. Specjalizował się w publicystyce politycznej jako autor ukazującego się od 1991 roku cyklu felietonów pt. „Obserwatorium” oraz serii wywiadów „W cztery oczy”. Od zawsze jego pasją była historia i regionalistyka. Opublikował cykl artykułów na temat dziejów pilskich parafii pt. „Państwo Boga”, kultury ludowej Nadnotecia pt. „Legendy Krajny” i „Przy kominku” oraz „Opowieści z przeszłości- zbeletryzowanych epizodów z historii Piły i okolic. W 2021 roku Studio Projektu Graficznego Art-Wena wydało dwie jego książki „Zaklęta w kamień. Podania, legendy i baśnie z powiatu pilskiego” oraz „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic”. W tym samym roku na zlecenie LGD Krajna nad Notecią przygotował publikację pt. „Rękodzieło i twórczość ludowa Krajny nad Notecią”. Rok później Muzeum Ziemi Złotowskiej wydało jego kolejną książkę pt. „Legendy i podania Krajny Złotowskiej”.

W 2023 r. z okazji 610. rocznicy nadania Ujściu praw miejskich nakładem Ujskiego Domu Kultury ukazała się Jego kolejna książka, tym razem traktująca o legendach i opowieściach z dziejów Ujścia i okolic pt. „Ujście. Odsłony przeszłości”.

Do ostatnich swych dni pisał artykuły do Tygodnika Nowego i pracował nad kolejnymi książkami o regionie. Miał 82 lata (biogram zaczerpnięty z książki „Ujście. Odsłony przeszłości”. )

Skip to content