Fabularyzowany dokument historyczny w UDK

9LISTO

Fabularyzowany dokument historyczny w UDK

18.00 UDK

„Powstanie Wielkopolskie. Bitwa o Chodzież” (fabularyzowany dokument historyczny)
Jest 1918 rok, Wielka Wojna dobiega końca a w całej Europie odradza się wiele państw narodowych. Jednym z nich jest Polska. Jednak nie wszystkie regiony Rzeczypospolitej zostają włączone w granice kraju. W Chodzieży, wielkopolskim miasteczku z blisko 600-letnią historią, konspiratorzy, pod groźbą utraty życia, przygotowują się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Film przedstawia historię wojsk powstańczych, dowodzonych przez porucznika Włodzimierza Kowalskiego (w tej roli, znany z filmu Twój Vincent, Robert Gulaczyk), który staje na czele kompanii mających za zadanie zdobyć Chodzież. Po pierwszej nieudanej próbie zdobycia miasta przy pomocy fortelu, organizuje wojska do walki zbrojnej… Potyczki z wojskami niemieckimi sprawiają, że dowiaduje się prawdy o sobie oraz ludziach, którymi dowodzi.
Fabularyzowany dokument produkcji TV ASTA wzbogacony o materiały archiwalne z powstania opowiada o ludziach, którzy po ponad 120-letniej niewoli podjęli walkę o przywrócenie Północnej Wielkopolski do odradzającej się II Rzeczpospolitej.
Trailer: https://youtu.be/tHdi27dVKRI
Sponsorzy filmu:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Chodzież, Zakłady Mięsne Łuków, Gmina Chodzież, Powiat Chodzieski, Gmina Budzyń, Gmina Margonin, Gmina Ujście, Bank Spółdzielczy w Chodzieży, Kabat Tyre, Przedsiębiorstwo Budowlane Peberol, Nowy Dom Holding, MWiK Chodzież, MEC Chodzież, MZK Chodzież, TBS Chodzież, Robert Szumowski.