Konkurs imienia Jana Brzechwy

13GRU

Konkurs imienia Jana Brzechwy

UDK

Główny cel tego konkursu to oczywiście popularyzacja twórczości Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz innych twórców poezji dla dzieci, aktywizacja teatralna, a także kształtowanie wrażliwości i wyobraźni dzieci.

Recytacje podzieliliśmy na dwie kategorie wiekowe – klasy I-III oraz klasy IV-VI szkół podstawowych z terenu gminy i miasta Ujście. Każdy uczestnik mógł wykonać tylko jeden wiersz. Jury oceniało wyłącznie recytacje indywidualne. Przy przyznawaniu punktów najwięcej uwagi poświęcało samej deklamacji, ale liczyły się też odpowiedni dobór stroju i rekwizytów wykorzystanych podczas recytacji.

Cieszymy się bardzo, że tak liczna publiczność przysłuchiwała się występom naszych młodych konkursowiczów. Widząc bliskich i znajomych na widowni wykonawcom z pewnością było łatwiej pokonać tremę, która ogarnia człowieka na scenie niezależnie od wieku i stopnia obycia z mikrofonem. Stanęliście w blasku reflektorów zmierzyliście się z wierszem i samym sobą i to było coś. Wszyscy jesteście zwycięzcami. Zgodnie z regulaminem jury musiało jednak wyłonić laureatów, czyli tych najlepszych z najlepszych. Nie było łatwo. Ostatecznie zdecydowało co następuje:

W kategorii klas I-III zwyciężyły ex aequo Ewelina Witkowska za recytację wiersza „Cztery łapy” Ludwika Jerzego Kerna i Anna Ziemann za wiersz „Mops” Jana Brzechwy. Miejsce drugie przypadło natomiast Mikołajowi Strzeleckiemu za wiersz „Abecadło” Juliana Tuwima. Miejsca trzeciego w tej kategorii nie przyznano.

W grupie deklamatorów z klas IV-VI laur zwycięstwa przypadł Amelii Kaczor za wiersz „Sowa” Jana Brzechwy. Miejsce drugie otrzymała Magdalena Rogala za „Samochwałę” Jana Brzechwy, a miejsce trzecie ex aequo – Miłosz Bienias za „Żabę” oraz Adam Ziemann za „Suma”, oba wiersze autorstwa Jana Brzechwy.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy słodycze. Gratulujemy pięknych występów. Wszyscy, którzy w piątek na scenie UDK zmierzyli się z poezją, zasłużyli na wielkie, wielkie brawa. I do zobaczenia za rok.