Piosenka ludowa od nowa

16WRZE

Piosenka ludowa od nowa

18.00 UDK

Stało się. Widzowie piątkowego koncertu naprawdę przyszli do Ujskiego Domu Kultury z własnymi instrumentami muzycznymi. Były gitary, flet, skrzypce, tamburyno, marakasy, a nawet… grzebień… Później weszli na scenę i zagrali wspólnie z grupą OSTY ludową piosenkę. Członkowie zespołu byli w szoku…

Tego jeszcze w Ujściu nie było. W piątkowy wieczór, 16 września na scenie UDK wystąpił zespół OSTY z koncertem „Piosenka ludowa od nowa”. Nie było to jednak klasyczne, folkowe granie. Poznańscy muzycy postawili sobie za cel nauczyć wszystkich chętnych grać i śpiewać na ludową nutę. A chętnych nie brakowało.

Koncert składał się z pieśni ludowych (w tym wielkopolskich) opracowanych w stylu elektro-folkowym. Synth-popowe brzmienia, rodzime ludowe teksty oraz melodie sprawiły, że publiczność mogła się zasłuchać. Dodać należy, że utwory miały formę wpadających w ucho piosenek pop. Ale to nie wszystko. Koncert połączony był z warsztatami.

W czasie warsztatów uczestnicy, z pomocą muzyków, stworzyli piosenkę bazującą na wybranej wielkopolskiej pieśni ludowej. Złożony z widzów zespół pod nazwą OSTY 2 stworzył wspólnie z muzykami coś naprawdę interesującego. Efekt mocno zadziwił nawet samych artystów.

Zespół OSTY wystąpił w składzie: Joanna Skowrońska (śpiew, flety), Rafał Igiel (perkusja, davul elektroniczny), Jacek Skowroński (instrumenty klawiszowe).

Jacek Skowroński:- Chodziło nam o wspólną zabawę, by wziąć na warsztat prostą ludową śpiewkę i „wywrócić ją do góry nogami”, czyli najpierw nauczyć publiczność tekstu i melodii, potem poinstruować jak prosto zagrać ją na instrumentach, a potem dołożyć naszą elektronikę. Utwór stworzyliśmy wszyscy razem „w locie”. W ten sposób powstał naprawdę „fajny kawałek”.

Wielkopolska Trasa Koncertowa – Piosenka ludowa od nowa” to projekt z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.