Tak powstawała Niepodległa

9LIST

Tak powstawała Niepodległa

UDK-mała scena

Wystawa poświęconą jest procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczpospolitej. Składa się z 12 plansz, zawierających historyczne informacje przedstawiające wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Całość opatrzona została archiwalnymi fotografiami.

Opisane na planszach zagadnienia to: Walka o polską tożsamość do 1918 roku; Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918; Polska mozaika (o pierwszym powszechnym spisie ludności); Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości; Wyzwania systemu edukacji; Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku; Sportowy duch; Piękne rzeczy (czyli o rzeźbie, malarstwie, modzie, wzornictwie, sztuce użytkowej dwudziestolecia itp); Zdrowie i opieka medyczna; Architektura; W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

Ekspozycję można obejrzeć na małej scenie przy Ujskim Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy.