Byszki uczciły święto plonów

16WRZ

Byszki uczciły święto plonów

13.00 Byszki

W minioną niedzielę mieszkańcy gminy Ujście obchodzili w Byszkach gminno-parafialne święto plonów. – Praca rolnika nigdy nie była i nie będzie łatwa – powiedział podczas uroczystości burmistrz Ujścia, Roman Wrotecki.- Raz jest lepiej, raz gorzej, ale ta praca wymaga serca i to serce u was widać. Wszystkim bez wyjątku- mieszkańcom gminy, gościom, rolnikom i ich rodzinom: Szczęść Boże. Rolnikom życzę jeszcze jednej zasadniczej rzeczy: niech wreszcie spadnie deszcz. Ale nie dzisiaj, nie w dniu dożynek.

I się wypełniło. Gminno-parafialne święto plonów w Byszkach świętowano przy wspaniałej pogodzie, w pięknie ustrojonej wsi, w obecności licznie zgromadzonych gości dożynkowych. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. dziękczynną przy kapliczce w Byszkach. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy świetlicy wiejskiej. Tam odbyła się dalsza cześć wydarzenia: część obrzędowa, staropolska biesiada dożynkowa z zespołem BAR oraz zabawa taneczna z zespołem SAN MARCO.

Funkcję starostów tegorocznych dożynek sprawowali Alicja i Wacław Gładychowie, którzy prowadzą w Byszkach duże gospodarstwo ukierunkowane na produkcję mleka. To właśnie państwo Gładychowie wręczyli proboszczowi oraz burmistrzowi Ujścia chleb, wypieczony z tegorocznych zbóż. Chleb został sprawiedliwie podzielony między dożynkowych gości – tak, by nikomu nie zabrakło.

Burmistrz Roman Wrotecki:- Nieco ponad rok temu, po turnieju wsi zaproponowałem: a może byśmy zrobili dożynki w Byszkach? Pamiętam, ludzie spojrzeli wtedy na mnie dziwnie. A dziś widzicie ich dzieło. Zawsze będę stal na stanowisku, że miejscowość nie musi być duża, żeby robić wielkie rzeczy, to ludzie muszą mieć duże serca. W Byszkach to się udało.

To był wyjątkowo ciężki rok. Poprzedni był mokry, ten suchy. Ponad 150 wniosków rolników z gminy Ujście zostało złożonych do wojewody. Czekamy na rozstrzygnięcia. Praca rolnika nigdy nie była i nie będzie łatwa. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale ta praca wymaga serca i to serce u was widać. Wszystkim bez wyjątku- mieszkańcom gminy, gościom, rolnikom i ich rodzinom: Szczęść Boże. Rolnikom życzę jeszcze jednej zasadniczej rzeczy: niech wreszcie spadnie deszcz. Ale nie dzisiaj, nie w dniu dożynek.

W czasie uroczystości wyróżniono szereg osób, oddanych sprawom wsi. Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” przyznano: Sławomirowi Maćkowiakowi z Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa w Ujściu, Krystynie Nawrot, bibliotekarce z Kruszewa, Cecylii Witczak sołtys, radnej Rady Miejskiej z Ługów Ujskich, Janowi Górznemu, rolnikowi z Chrustowa, Janowi Sroce z Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa w Ujściu.

Medalami „Order Seca – Matkom Wsi” uhonorowane zostały natomiast: Boguszewska Iwona – Kruszewo, Matysiak Lidia – Kruszewo, Wasilewska Halina – Kruszewo, Urbaniak Ewa – Ujście, Schmidt Krystyna – Ujście, Górzna Krystyna – Ujście, Ignasiak Barbara – Jabłonowo, Adamska Grażyna – Jabłonowo, Żylińska Jadwiga – Jabłonowo, Załachowska Maria- Byszki, Aurelia Górzna – Byszki, Mądrawska Maria – Byszki, Sawińska Krystyna – Mirosław, Czekała Julia – Mirosław, Chamarczuk Gertruda – Nowa Wieś Ujska, Sroka Teresa – Nowa Wieś Ujska, Gos Danuta – Nowa Wieś Ujska, Kaczmarek Helena – Nowa Wieś Ujska. Aktu dekoracji tym szczególnym odznaczeniem dokonali: Andrzej Skotowski – Prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Chodzieży, Julian Graś – Prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Ujściu, Gabryela Radzicka – Wiceprezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Ujściu.

W konkursie „ład i porządek w obejściu” nagrody odebrały: Renata Załachowska, Regina Czyrska, Franciszka Popiela, Wanda Kruszka i Katarzyna Januszewska. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrały Ługi Ujskie. Drugie miejsce zajął wieniec Nietuszkowa, a trzecie – Ujścia. Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia.

Organizatorami dożynek byli: Burmistrz Ujścia, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Ujściu oraz Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.