Dzielnice zostały otwarte…

24SIE

Dzielnice zostały otwarte…

17.00 Galeria na Starym Rynku

W środowe popołudnie w Galerii na Starym Rynku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii Kadr pt. „Dzielnice”. Wydarzeniu towarzyszył niezwykły akcent muzyczny- zaśpiewała Lesja Szulc – pochodząca z Lwowa wokalistka, śpiewająca m.in. folk, jazz oraz piosenkę autorską.

Wernisaż rozpoczął się muzycznie, mini recitalem Lesji z akompaniamentem dyrektora UDK, Przemysława Zdunka. Występ miał być z założenia urozmaiceniem tego wieczoru, ale zyskał szczególną wymowę. Głos Ukrainki wzruszył i poruszył wielu słuchaczy urodą i siłą, a także mocnym przekazem. Recital w Galerii odbył się dokładnie w Dniu Niepodległości Ukrainy.

Kiedy wybrzmiały ostatnie muzyczne tony, przyszedł czas na główny punkt wieczoru czyli otwarcie wystawy fotograficzne artystów z Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii Kadr. Wprowadzenia dokonała członkini grupy, Katarzyna Olter. Na wystawę składają się prace: Justyny Wojakiewicz, Aleksandry Sawińskiej, Janusza Lenarta, Dariusza Madzińskiego, Dariusza Trojanowskiego, Romana Olesia, Czesława Roweckiego, Magdaleny Pawełczak, Marii Bednarowskiej, Marcina Pielachy, Barbary Podleckiej oraz oczywiście Katarzyny Olter,

W projekcie „Dzielnice” artyści przedstawiają swoją wizję Piły, prezentują osobiste spojrzenie na miasto, w którym się urodzili, w którym wyrośli, w którym żyją, tworzą, które ich po prostu ukształtowało. Na fotografiach możemy znaleźć zarówno miejsca powszechnie znane, jak i te znane tylko nielicznym, często nieodkryte przez przyjezdnych, a stanowiące o swoistym charakterze konkretnej pilskiej dzielnicy.

Wystawa ma jeszcze drugie oblicze, to bardziej metafizyczne. W recenzjach wystawy czytamy o swoistym manifeście uczuć każdego z fotografów uczestniczących w projekcie: Odnajdziemy tu obrazy piękne, ciekawe i wzruszające, ale nie brakuje też takich, które mogą zaskoczyć swoją bezkompromisowością, bo „Dzielnice” to szczere opowieści o czymś bardzo ważnym, o naszym mieście, o Pile i o jej dzielnicach….”

Wystawę można oglądać w Galerii na Starym Rynku w Ujściu po wcześniejszym umówieniu się w biurze UDK (nr. tel. 67/2840032).