Jarmark wielkanocny A.D. 2023

1KWIE

Jarmark wielkanocny A.D. 2023

15.00 UDK

Kolory wiosny, świąteczne dekoracje, rękodzieło artystyczne i smaki z wielkanocnych stołów – ciasta, rolady, pasztety, wędliny, sałatki, przekąski- to wszystko i wiele innych atrakcji można było znaleźć na tegorocznym jarmarku wielkanocnym w sobotę, 1 kwietnia. Z uwagi na niesprzyjającą pogodę, imprezę zorganizowaliśmy w holu Ujskiego Domu Kultury.

Już od wejścia hol Ujskiego Domu Kultury witał gości feerią barw, gamą zapachów, roztaczanych przez specjalnie przygotowane na jarmark potrawy oraz przepięknymi świątecznymi dekoracjami. Mieliśmy komplet uczestników, a nawet jeszcze więcej. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie koła gospodyń z terenu gminy oraz (poza konkursem) artystki z działającego przy UDK klubu hafciarskiego „Igiełka”.

Wielkanocny jarmark w Ujściu to nie tylko wstęp do świąt i przedświąteczne zakupy wielkanocnych rarytasów. To także konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwszy z nich to konkurs na najpiękniej udekorowane stoisko, drugi- na najsmaczniejszą potrawę wielkanocną. Tym razem w jury zasiadły trzy panie: Teresa Wodara, Elżbieta Radtke oraz Agnieszka Żerdzicka.

Oto, jakie potrawy do konkursowej oceny wystawiły poszczególne koła.

Koło Gospodyń Wiejskich „Ujścianki” z Ujścia przygotowało żurek na naturalnym zakwasie z boczkiem i kiełbasą; Koło Gospodyń Wiejskich z Mirosławia zaserwowało kieszonki ze schabu zawijanego boczkiem, z pieczarkami, cebulą i serem, do tego dwa sosy – z suszonych owoców oraz grzybowy, a także chleb wieloziarnisty; Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi Ujskiej przyrządziło staropolski pasztet wieprzowo-drobiowy według receptury, pochodzącej z XVI wieku; Koło Gospodyń Wiejskich z Ługów Ujskich uraczyło jurorów potrawą pani Ani czyli polędwicą wieprzową w sosie chrzanowym, podaną z kluskami śląskimi i karmelizowanymi buraczkami; Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłonowie na stół degustacyjny postawiły zupę chrzanową na maślance, ugotowaną na żeberkach i wędzonym schabie; Koło Gospodyń Wiejskich z Byszek przygotowało na konkurs potrawę o wdzięcznej nazwie „żurek sołtysa na bogato”. W kole zrzeszone są prawie wyłącznie panie. „Prawie”, bo jest też jeden pan- pan sołtys. I on właśnie ten żurek przyrządził. Przepis- jak zdradziła szefowa koła, jest dość prosty: gar, woda, składniki na tradycyjny żur. To ma się gotować i gotować, a na końcu dodaje się ukiszony, trzydniowy zakwas i gotowe; Także panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kruszewie zaserwowały żurek. Na zakwasie z maki żytniej, z białą kiełbasą i boczkiem. Do tego podały rwany chleb ziołowy i roladę z sera żółtego, nadziewaną jajkiem i serkiem, posypaną szczypiorkiem.

Jury oceniło podane do degustacji potrawy i wydało taki oto werdykt: miejsce III- KGW Ujście (żur), KGW Jabłonowo (zupa chrzanowa na maślance) i KGW Byszki (żur sołtysa na bogato). Miejsce II – KGW Kruszewo (żur), KGW Ługi Ujskie (polędwica wieprzowa z kluskami) i KGW Mirosław (kieszonki ze schabu). Za danie zwycięskie uznano pasztet staropolski Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Ujskiej.

W uzasadnieniu werdyktu szefowa jury, Teresa Wodara powiedziała: Pasztet staropolski przebił wszystko. Żurków do oceny dostałyśmy kilka, ale najlepszy był ten z Kruszewa. A tak podsumowując, zadanie miałyśmy trudne. Jako, że zwycięzca mógł być tylko jeden, postawiłyśmy na tradycję i wybrałyśmy wspomniany już pasztet według XVI-wiecznej receptury. Wiemy, że każde z kół włożyło w przygotowania dużo serca i dużo pracy, dlatego wszystkim należą się wielkie brawa. I dla wszystkich znalazło się miejsce na podium, bo nie o nagrody przecież chodzi tylko o to, żeby się dobrze bawić.

W konkursie na najpiękniejsze stoisko zwyciężyło KGW Mirosław. Drugie miejsce zajęły: KGW Byszki, Nowa Wieś Ujska i Ujście, a trzecie- KGW Kruszewo, Jabłonowo i Ługi Ujskie. Wszystkie koła otrzymały z rąk burmistrza nagrody finansowe.

Po wręczeniu nagród burmistrz, Roman Wrotecki życzył wszystkim zdrowych i pogodnych świąt. Docenił pracę pań z kół gospodyń, podziwiał je za energię i wysiłek, włożony w przygotowania. Zauważył też, że wiele z wykonanych na jarmark potraw i dekoracji, które zostały zakupione przez odwiedzających kiermasz gości, trafi na świąteczne stoły mieszkańców gminy, będzie smakowane i podziwiane.

Podczas jarmarku zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą pocztówkę wielkanocną. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy. Odbył się też koncert połączonych sił zespołu Kasztelanki i chóru Milenium. Zrobiło się naprawdę bardzo, bardzo świątecznie.

Wesołych Świat!