Ludzie sztuki w ujskiej Galerii

12PAŹ

Ludzie sztuki w ujskiej Galerii

18.00 Galeria UDK

Wystawę z udziałem autorki, Grażyny Banaszkiewicz, reżyserki telewizyjnych filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetki, dziennikarki i fotografa poprzedziła prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Szaleńcy na wolności” o międzynarodowej, interdyscyplinarnej grupie artystycznej FLUXUS, która zrewolucjonizowała światową sztukę. Obraz był wstępem do dyskusji z artystką nie tylko na temat sztuki i jej granic. Niecodzienność rozmów, prowadzonych w klimatycznym wnętrzu poewangelickiego kościółka dodatkowo podkreślała gorąca herbata korzenna z cytrusami, serwowana przez UDK gościom wystawy.

Prezentowane na wystawie zdjęcia z cyklu „Ludzie Sztuki” nie były realizowane sesyjnie, ale w trakcie różnych krajowych i zagranicznych artystycznych wydarzeń towarzyskich czy przypadkowych spotkań. Stanowią doskonałe portrety artystów. Na wystawie można zobaczyć m.in. fotografie takich postaci jak David Cerny, Zygmunt Baumann, Ryszard Horowtiz, Maciej Mańkowski, Izabela Gustowska, Ralph Schraivogel, Agnieszka Duczmal, Julia Hartwig, Ryosuke Suho, Ryszard Krynicki, prof. Jadwiga Kaliszewska i Dominik Połońdski oraz Orlan. Portrety są czarno-białe, ale z barwnym akcentem, co nadało całości dodatkowego znaczenia. Warto przekonać się o tym osobiście, dlatego zapraszamy do odwiedzenia wystawy. Będzie czynna do końca miesiąca.

***

Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki jest organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przeglądem twórczości wielkopolskich fotografów. W ramach festiwalu odbywają się działania edukacyjne, konkursy i wystawy fotograficzne podejmujące tematykę regionu. Jedna z takich wystaw odbyła się właśnie w ujskiej Galerii na Starym Rynku.