Ludzie sztuki w ujskiej Galerii

12PAŹ

Ludzie sztuki w ujskiej Galerii

18.00 Galeria UDK

Zdjęcia z cyklu „Ludzie Sztuki” nie były realizowane sesyjnie, ale w trakcie różnych krajowych i zagranicznych artystycznych wydarzeń towarzyskich czy przypadkowych spotkań. Stanowią doskonałe portrety artystów. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. fotografie takich postaci jak David Cerny, Zygmunt Baumann, Ryszard Horowtiz, Maciej Mańkowski, Izabela Gustowska, Ralph Schraivogel, Agnieszka Duczmal, Julia Hartwig, Ryosuke Suho, Ryszard Krynicki, prof. Jadwiga Kaliszewska i Dominik Połońdski oraz Orlan.

Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki jest organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu przeglądem twórczości wielkopolskich fotografów. W ramach festiwalu odbywają się działania edukacyjne, konkursy i wystawy fotograficzne podejmujące tematykę regionu. Jedna z takich wystaw odbędzie się właśnie w ujskiej Galerii na Starym Rynku. Potrwa do 31 października.

***

Grażyna Banaszkiewicz (1953) to reżyser telewizyjnych filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetka, dziennikarka, fotograf. Publikowała autorskie rozmowy z ludźmi kultury, sztuki i nauki w magazynie ilustrowanym „Tydzień”. Współtworzyła tygodnik „Wprost”. W latach 1979-2011 związana z TVP S.A. Śledzi artystyczne wydarzenia w kraju i za granicą (dla magazynu „SZTUKA.pl” – wieloletni korespondent z Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji). Publikuje na www.naturalnie.com.pl i http://www.polskacanada.com/ , a także na łamach Kwartalnika Literackiego „WYSPA”. Jest autorką tomików poetyckich: „Poszukiwanie”, „Mężczyźni od których umieramy ”, „Własne-cudze życie”, „Wyznania” , „Świat bez pomysłu” i reżyserem kilkudziesięciu obrazów dokumentalnych o wybitnych twórcach polskiej kultury i nauki, np.: o Kazimierze Iłłakowiczównie, Stanisławie Grochowiaku, Halinie Poświatowskiej, ks. Janie Twardowskim, Krzysztofie Zanussim, Krzysztofie Kieślowskim, Edwardzie Dwurniku, Ryszardzie Krynickim i prof. Władysławie Orliczu. Zrealizowała też filmy: „The Meeting: FLUXUS” oraz „Szaleńcy na wolności” o międzynarodowej, interdyscyplinarnej grupie artystycznej FLUXUS, która w latach 60. XX w. zrewolucjonizowała światową sztukę. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.