„OSTY I UJSKA PUBLICZNOŚĆ”

16WRZE

„OSTY I UJSKA PUBLICZNOŚĆ”

18.00 UDK

A wszystko to w piątek, 16 września o godz. 18.00 w Ujskim Domu Kultury. Wydarzenie nazywa się „Piosenka ludowa od nowa”.

Jako się rzekło, koncert połączony jest z warsztatami w wykonaniu zespołu OSTY w składzie: Joanna Skowrońska (śpiew, flety), Rafał Igiel (perkusja, davul elektroniczny), Jacek Skowroński (instrumenty klawiszowe).

W czasie warsztatów uczestnicy, z pomocą muzyków, stworzą piosenkę bazującą na wybranej wielkopolskiej pieśni ludowej. Prosimy zatem, by kto posiada i chce, przyniósł na koncert ulubiony instrument działający bez prądu. Może to być gitara, akordeon, mandolina, harmonijka, flet prosty, a nawet… grzebień. Uczestnicy będą grać i śpiewać z artystami.

Jacek Skowroński:- Chodzi nam o wspólną zabawę, by wziąć na warsztat prostą ludową śpiewkę i „wywrócić ją do góry nogami”, czyli najpierw nauczyć publiczność tekstu i melodii, potem poinstruować jak prosto zagrać ją na instrumentach, a potem dołożyć naszą elektronikę. Utwór stworzymy wszyscy razem „w locie” i może w ten sposób powstać „fajny kawałek”, a oprócz dobrej zabawy będzie to zobrazowanie tego, jak współczesny zespół (czyli OSTY i Publiczność) może przerobić prostą melodię. Zresztą zanim to się stanie, zrobimy publiczności mały pokaz tego, w jaki sposób my tworzymy od zera nasze piosenki z melodii ludowych (opowiemy o możliwościach naszych instrumentów i urządzeń, skąd ten pomysł i potrzeba, a także co nas współczesnych łączy z naszą ludową, wiejską tradycją).

Koncert będzie się składał z polskich (głównie wielkopolskich) pieśni ludowych opracowanych w stylu elektro-folkowym. Synth-popowe brzmienia, piękne rodzime ludowe teksty oraz melodie i wreszcie feeria barw i tanecznych rytmów sprawiają, że publiczność może się i zasłuchać, i zatańczyć. Dodać należy, że utwory mają formę wpadających w ucho piosenek pop.

Wielkopolska Trasa Koncertowa – Piosenka ludowa od nowa” to projekt z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Serdecznie zapraszamy. Zabierzcie z sobą gitary, flety, harmonijki i grzebienie…

Piątek, 16 września, godz.18.00. Wstęp wolny.