Ujska scena i „Tańcząc w rytmie wojny”

28WRZE

Ujska scena i „Tańcząc w rytmie wojny”

18.00 UDK

Unikatowy na skalę światową wojenny pamiętnik nastolatki, reżyser i aktorzy Teatru Tak oraz Teatru Wirtualnego z Piły, a także scena Ujskiego Domu Kultury To wszystko połączone w harmonijną całość, przyprawione artystycznym kunsztem i zaprezentowane ujskiej publiczności złożyło się na doskonały i pełen wrażeń wieczór z teatrem – teatrem pt. „Tańcząc w rytmie wojny”.

„Tańcząc w rytmie wojny” to spektakl Teatru Wirtualnego i Teatru TAK z Piły w reżyserii Eweliny Wyrzykowskiej. Treści są przebogate. Jest o pierwszej tragicznej miłości, biedzie, buncie i rodzeniu się przyszłych artystycznych dokonań, jest dworcowy punkt czerwonego krzyża i ptysie. Mowa tu o wzrastaniu Piete Kuhr, jednej z najciekawszych kobiet swej epoki, urodzonej i wychowanej w Pile – wtedy jeszcze w królewskim mieście Prus, tancerce, pisarce, autorce sztuk teatralnych i przyjaciółce wielu artystów, a przede wszystkim pacyfistce, znanej w świecie jako Jo Michaly..

Spektakl podejmuje próbę odsłonięcia źródeł powstawania nacjonalizmu poprzez pryzmat przeżyć głównej bohaterki. Podstawą pracy aktorskiej stało się tu odkrywanie mało znanej współcześnie historii Shneidemuhl, której niewiele śladów można znaleźć w dzisiejszej Pile. Młoda dziewczyna, właściwie dziecko odkrywa teatr wojny. Wraz z jego rozwojem objawia się jej pacyfistyczna natura. W muzycznym domu wykluwa się też talent literacki i sceniczny, wbrew presji otoczenia i pomimo dramatu pierwszej wojny światowej…

Krótko mówiąc widzowie mieli przyjemność uczestnictwa w niezwykłej duchowej uczcie. Przedstawienie odbyło się na scenie Ujskiego Domu Kultury we wtorek, 28 września.