Wianki na Noteci 2018

23 czerwca odbyły się tradycyjne „Wianki na Noteci“ – impreza, która już na dobre wpisała się do kulturalno-rozrywkowego kalendarza mieszkańców gminy Ujście.

„Wianki“ tradycyjnie rozpoczął spływa kajakowy. Uczestnicy spływu wyruszyli do Ujścia z Piły o godzinie 13:00. Trzy gidziny póxniej dołączyli do nich kolejni, w Kalinie. W tym roku do kajaków wsiadła wyjątkowo silna grupa. Na przystani Binduga Keja 105 wszyscy uczestnicy spływu bylu już o wpół do dziewiętnastej.

Na „Bindudze“ na mieszkańców Ujścia (i nie tylko) czekały pokazy rękodzieła zorganizowane przy współpracy z Lokalną Grupą Działania „Krajna nad Notecią“. Można było zopbaczyć, jak kowal wykuwa podkowy, na stoisku garncarskim własnoręcznie wykonać garnek, dzbanek lub inne, gliniane naczynie, a u stolarza obejrzeć i kupić wyroby stolarskie oraz rzeźbiarskie. 

Tradycyjnie impreza nie mogła obejśc się bez wyplatania wianków. W tym roku pod hasłem „Sto wianków na stulecie niepodległości“. W wyplataniu wianków wzięło udział wiele osób. Około godziny 20:30 sto wianków wylądowało na powierzchni Noteci.

Na scenie tego dnia wystąpiły trzy zespoły: Na Górze, Bracia Kończewscy Band oraz Som Gorsi.

Organizatorami imprezy byli Ujski Dom Kultury i Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią“. Imprezę wsparły firmy Plastwil i Elmech.